Menu
Sepetim

Biber Salçası (Acı) 1000 g

Biber Salçası (Acı)  1000 g
Biber Salçası (Acı)  1000 g
Yeni
Biber Salçası (Acı)  1000 g
Biber Salçası (Acı)  1000 g
Biber Salçası (Acı) 1000 g

Hatay Yöresel Biber Salçası (Acı)  1000 g

Bu ürün 6 adet ve katları şeklinde satılmakta ve siparişinize özel ambalajlanmaktadır.

Hatay organik biberlerinin en lezzetli olduğu dönemde toplanması ve hijyenik bir şekilde köy usulü işlenmesi ile üretilmiştir. Herhangi bir renklendirici ya da gıda boyası içermez. Konsantre olduğundan az miktarlarda kullanılır, dolayısıyla ekonomiktir.

Brix 34-36

Brix

Briks suda çözünen kuru madde miktarı demektir. Yani salçanın katılık derecesini gösterir. Salçanın briksi en düşük 28 – 30 briks aralığında olmalıdır. Ev tipi salçalar daha yoğun kıvamlıdır ve 32 – 34 brikstir. Diğer bir değişle, brixin düşük olması salçanın kıvamının daha az olduğunun dolayısı ile daha az domates veya biber kullanıldığının belirtisidir.

 

Salçanın içine un, kepek vb konulduğu doğrumudur?

Açıkta satılan, denetimsiz salçalara ne konulduğunu bilemeyiz. Ne yazık ki; Yeterli denetim yapılamayan, hijyenik ortamlarda ve kontrollü bir şekilde üretilmeyen salçaların içerisine bilinçsiz ve orantısız şekilde katkı maddeleri ve hile amaçlı birçok yabancı madde konulabilmekte ve halk sağlığı tehlikeye sokulmaktadır.

Açıkta üretilen salçalar yerine düzenli olarak bakanlıkça denetime tabi tutulan ve kontrollü bir şekilde üretilen salçaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 

Nasıl Kullanılır?

  • Yemeklerde,
  • Kahvaltılık olarak da tüketilebilir,
  • İçine biraz ceviz ekleyerek kendi acukanızı da hazırlayabilirsiniz,
  • Bunun yanında çok lezzetli makarnalarınızı lezzetlendirecek harika salça sosları hazırlayabilirsiniz
  • Kanepelerinize yakışacak minik, harika salçalı ekmekler yapabilirsiniz.

 

Nasıl Saklanır?

Kapağı açıldıktan sonra ise üzerine hava almasını engellemek amacıyla sıvı yağ veya zeytinyağı kullanılması tavsiye olunur. Böylelikle hava alması engellenir ve acı biber salçası çok daha uzun süre tazeliğini korur